На ў філіяле Веткаўскага музея (што ў Гомелі) адкрылася новая выстава "Пляценне. Тэхналогія як магія".

На гэтай выставе мы прапануем вам нанава ўгледзецца ў звыклыя этнаграфічныя рэчы. Бо ў глыбіні іх тэхналогій – першыя крокі чалавецтва да культурных тэкстаў. А пляценне – старэй за ўсе тэхнікі.

На выставе побач ляжаць рэчы, зробленыя ў III тысячагоддзі да нашай эры (!), у XIX стагоддзі, і сёння, у III тысячагоддзі ўжо нашай эры. І ўсе яны - элементы адной выставы, якія пераплятаюцца паміж сабой і арганічна выплятаюцца ў адзіную кампазіцыю.

Тут вы пабачыце археалагічную кераміку, прадметы побыту, традыцыйны тэкстыль, стараабрадніцкі іканапіс і рукапісныя кнігі.

На нашай новай выставе сапраўды ёсць, што паглядзець. І глядзець вы будзеце і на сцены, і пад ногі, і на столь - галава будзе круціцца на 360 градусаў, а вочы - разбягацца 👀

Наведаць выставу можна ў любы дзень, з 9:30 да 18:00.

Філіял Веткаўскага музея, г.Гомель, пл. Леніна, 4а (у парку, за саборам Пятра і Паўла)

Тэлефон: +375 232 50-96-98