Instagram_post_-_41.jpg

Сябры, год таму з вашай дапамогай мы змаглі прыдбаць для калекцыі Веткаўскага музея шыкоўны экспанат, прыклад веткаўскай іканапіснай школы. Гэта ікона з выявай Божай Маці, якая з'яўлялася часткай Царскай брамы XIX стагоддзя, а дакладней створкай з наверша брамы.

Царская брама - важны элемент іканастаса ў царкве - вельмі рэдкі і амаль невядомы помнік стараабрадніцкага мастацтва Веткі. Бо, на жаль, стараабрадніцкія храмы ў розныя перыяды разараліся ды знішчаліся.

Вядома, што на другой створцы, побач з выявай Божай Маці была выява Архангела Гаўрыіла. Мы разумелі, што шанец знайсці другую створку з той брамы, ці іншы фрагмент - амаль нулявы. Таму, каб у экспазіцыі адрадзіць вобраз Царскай брамы крыху больш поўна - побач з абразом Божай Маці адлюстравалі прыблізны прорыс фрагмента створкі з Архангелам Гаўрыілам (на фота)
photo_2023-09-16_21-39-34.jpg
 Прайшоў амаль год. І выпадкова, мы знаходзім больш ранняе і поўнае наверша з Царскай брамы! Дзве створкі брамы - дзве іконы з выявамі Божай Маці і Архангела Гаўрыіла! Гэта веткаўскі іканапіс канца XVIII стагоддзя.

Іконы знаходзяцца ў прыватнай калекцыі. Калекцыянер згодны нам іх прадаць.

Неабходная сума - 8500 рублёў.

Сума занадта перавышае наш бюджэт, і, каб набыць гэты цудоўны экспанат, нам патрэбна ваша дапамога.

Элементы Царскай брамы - рэдкі і ўнікальны помнік Веткаўскай школы іканапісу, які вельмі не хацелася б упусціць. Хочацца, каб нашы культурныя і гістарычныя помнікі мы і нашы дзеці маглі бачыць, і бачыць дома, а не ў музеях іншых краін.
Instagram_post_-м_114.jpg
 Будзем вельмі ўдзячныя вам за дапамогу ў набыцці гэтага экспаната.

Пералічыць грошы можна на наш спонсарскі рахунак.

Рэквізіты. Разліковы рахунак у ААТ "Беларусбанк", у беларускіх рублях:

УНП (УНН): 400560905
Рахунак (IBAN): BY65AKBB36424130002703100000
БІК (код банка): AKBBBY2X
Атрымальнік: Веткаўскі музей
Код прызначэння плацяжу: 44201
Прызначэнне пераводу: на набыццё прадмета музейнага значэння.
(гэта неабходна пазначыць абавязкова)

Каб аплаціць праз мабільнае прыкладанне / інтэрнэт-банкінг,  выбірайце не АРІП, а Пераводы (ці адвольны плацёж) - Па рэквізітах.
Прасцей рабіць аплату праз мабільнае прыкладанне вашага банка. Напрыклад, Беларусбанк праз інтэрнэт-банкінг праз браўзер выдае памылку.

*Спасылка на рэквізіты для спампоўкі: